TWITCH.TV

Oyun ve yayın kelimeleri yan yana gelince, ilk akla gelen platform Twitch. Oyun kategorisinde popüler oyunların yanı sıra, AAA dediğimiz klasmandaki oyunların en çok izlendiği ve bu oyunlar üzerine içerik üretilen platform aynı zamanda. Son dönemde sohbete ve oyundan bağımsız konularda doğrudan etkileşimin de sağlandığı bir yer haline gelmeye başladı. Canlı yayın açarak konser veren, çizim veya resim gibi daha sanatsal içerikler üreten hatta sadece dertleşmek ve politik konuları tartışmak için yayın açarak gündem sohbetleri yapan içerik üreticileri bile var Twitch’te. Herkesi kucaklamaya başladı diyebiliriz. Üreteceğiniz içerik ne olursa olsun, Twitch’te kendinize rahatça yer bulabiliyorsunuz.

Negatif yönleri ise, bu bolluk ve bereket rekabeti de artırıyor. Birçok farklı türden içerik üreticisiyle aynı havuzda yer alarak öne çıkmaya çalışmak, uzun vadeli bir yatırım gerektiriyor. Ama Twitch’te yayıncılar genelde birbirini destekliyorlar ve Twitch de bunu sağlamaya çalışıyor. Host, raid gibi farklı opsiyonlarla ürettiğiniz içeriği, diğer içerik üreticilerine gösterip beğeni aldığınızda destek alma şansınız da oluyor.

FACEBOOK GAMING

Herkesin bildiği Facebook platformunun, oyunlara özel canlı yayınlar için oluşturduğu bir alt platform Facebook Gaming. Dünya genelinde hızlı büyüyen ve oldukça genişleyen bir kitleye sahip. Son dönemde Türkiye’de de oldukça popüler bir yer haline gelmeye başladı ancak henüz gelişme aşamasında. Hem içerik üreticileri hem de izleyiciler için daha kullanışlı bir arayüze ihtiyacı var. Ancak Facebook Gaming tarafının da sağladığı bir takım farklı avantajlar var. Diğer platformlarda yer almayan bir reklam ağı seçeneği sunuyor. Canlı yayınlarınızı gerçekleştirip düzenli içerikler üretmeye başladığınızda, bu içerikleri sevecek kitleye ulaşmak için biçilmiş kaftan Facebook Gaming. Reklamlar ile içeriklerinizi başkalarına gösterebilir ve içeriklerinizi takip etmekten hoşlanacak kitleye daha hızlı ulaşabilirsiniz.

YOUTUBE GAMING

Youtube platformu oyunlar ve içerik konusunda en eski durağımız. Youtube Gaming ile canlı yayın yapmak adına da bize aslında oldukça faydalı bir platform sunuyor. Gaming adı altında oluşturulan diğer alt platformalara göre eli yüzü daha düzgün ve aslında reklam olanakları Youtube Gaming için de geçerli. Youtube platformunun arama motoru olarak da sıklıkla kullanılması, içerik üreticileri için oldukça büyük fayda sağlıyor. Doğru başlık seçimleri ve açıklamalarla içeriklerini, canlı yayın bittikten sonra dahi kanalınızda barındırabilir ve ulaşılabilir halde tutabilirsiniz. Şu an için tek eksisi, Youtube platformunu takip eden kitle oldukça hareketli ve canlı yayın izleme alışkanlığı olan bir kitle değil. Bu noktada, kitlenizi oluşturdukça onları canlı yayın izlemeye ikna edecek olan siz ve içerikleriniz olacaktır.

DİĞER PLATFORMLAR

Bahsettiğimiz ilk 3 platform başı çekenler ancak canlı yayın platformları elbette bunlarla sınırlı değil. Oynadığınız oyunun türüne, hangi platformlarda yayınlandığına ve hatta sizin üretmek istediğiniz içeriklerin kitlesinin nerede olduğuna bakarak bu 3 büyük platformun dışına çıkmak sizin için faydalı olabilir. Mobil oyunlar üzerine bir içerik üretiyorsanız, içeriğiniz ne kadar iyi olursa olsun Twitch’te mobil oyun izleyecek bir kitle bulmakta zorlanabilirsiniz. Ürettiğiniz içeriğin değer görmediğini ve az izlendiğini düşünüyorsanız, belki de bu içeriği ürettiğiniz platform sizin için doğru platform olmayabilir. Diğer platformlara da göz atmakta her zaman fayda var.